W latach 1939 – 1944 lasy w okolicach Warzyc były miejscem masowych mordów dokonywanych na obywatelach Rzeczypospolitej oraz żołnierzach radzieckich. Zgładzono tu ponad 5 000 osób, głównie narodowości polskiej i żydowskiej. Wśród pomordowanych byli żołnierze Wojska Polskiego, w tym 2 żołnierzy majora Hubala, żołnierze organizacji konspiracyjnych, mieszkańcy gett żydowskich a także dzieci z sierocińców i podopieczni zakładów psychiatrycznych.
W 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady po swoich zbrodniach co utrudniło odnalezienie wszystkich mogił oraz identyfikację ofiar. Działająca na tych terenach w latach 1945-1960 Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich ostatecznie ustaliła nazwiska 507 pomordowanych osób (wg IPN).
Warzycki las bywa nazywany „Podkarpackimi Palmirami”. Pomimo że skala zbrodni była znacznie większa niż ta pod Warszawą, nie utrwaliła się w masowej pamięci Polaków. Cmentarz jest znany głównie okolicznym mieszkańcom oraz pasjonatom historii. Utrzymywany jest przez lokalny samorząd.
Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Spoczywają na nim szczątki ok. 5000 ofiar, ekshumowane ze zbiorowych mogił rozsianych po lesie. Do cmentarza prowadzi brama zwieńczona figurą orła, na której portalu umieszczono napis: 1939 – 1944 / CMENTARZ WOJENNY/ OFIAR TERRORU HITLEROWSKIEGO / PRZECHODNIU! POWIEDZ OJCZYŹNIE / ŻE WIERNI JEJ PRAWOM TU SPOCZYWAJĄ.
W 2000 r po prawej stronie wejścia umieszczono kamienny cokół z tablicą informującą o tragicznych wydarzeniach oraz ofiarach egzekucji. Tuż za cokołem, w sierpniu 2018, gmina Jasło ustawiła 3 kamienne obeliski, na których utrwalono ponad 300 nazwisk pomordowanych. Szczątki pochowane są w 32 zbiorowych mogiłach, z których najbardziej przejmująca i przerażająca nosi numer 29 … Więcej informacji można znaleźć m.in. na stronach stalówka.eu , IPN Rzeszów . Na stronie IPN można znaleźć też pełną listę zidentyfikowanych ofiar.