Karol Kurpiński jest chyba najsławniejszym włoszczakowianinem. Tutaj przyszedł na świat w rodzinie miejscowego organisty, został ochrzczony w kościele Św. Trójcy i zdobywał w nim pierwsze muzyczne szlify pod czujnym okiem taty. Był na tyle zdolny, że w wieku 12 lat sam został organistą, musiał jednak w tym celu przenieść się do Sarnowy, gdzie jego wuj proboszczował w kościele św. Andrzeja (Sarnowa jest dziś dzielnicą Rawicza).
Można powiedzieć, że Kurpiński jest obecny w miejscowości do dziś. Prężnie działa tutaj Towarzystwo Muzyczne jego imienia organizujące m.in. Ogólnopolskie Konkursy Młodych Muzyków, na ścianach kościoła umieszczono aż dwie tablice pamiątkowe , przy ul. Kurpińskiego 9 specjalną tabliczką oznaczono miejsce, w którym mieszkał, a na przyszkolnym skwerku stoi popiersie kompozytora autorstwa Leona Dudka. Odsłonięto je w 1975 r. Kompozytor jest też patronem włoszczakowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Warto wiedzieć: W ciągu całego swojego życia Kurpiński komponował utwory orkiestrowe, kameralne i fortepianowe, symfonie i dzieła sceniczne (np. operę „Zabobon czyli Krakowiacy i Górale”), pieśni patriotyczne (Warszawianka), pieśni wielogłosowe, na głos i orkiestrę oraz na głos i fortepian, kantaty i utwory religijne na głos i orkiestrę, chór i organy itp., a nawet skomponował muzykę do dwóch baletów.