Swobnica to dawna wieś templariuszy, po konfiskacie zakonu – we władaniu joannitów. Po dzień dzisiejszy zachowała się tu okazała ruina dawnej ich komandorii . Turyści najczęściej jadą tylko do zamku (można go zwiedzać, a nawet wejść na wyremontowaną wieżę), tymczasem w miejscowości jest też zabytkowy kościół wybudowany z ciosanego kamienia graniowego w latach 1234-1250.
W chorągiewce na wieży uwidoczniono datę przebudowy świątyni (1886). To właśnie z tego okresu pochodzi pięcioboczna apsyda oraz zakrystia i wieża (pierwotny kościół był budowlą bezwieżową). Dawne portale wejściowe zostały zamurowane (pozostały ich ślady na bocznych ścianach). Kościół spłonął doszczętnie po uderzeniu pioruna w 1902 r., jednak jeszcze w tym samym roku został odbudowany. Po wojnie przystosowano go do obrządku rzymskokatolickiego i w 1946 r. konsekrowano pw. Św. Kazimierza. Duszpasterstwo prowadzą salezjanie.
Przykościelny teren otoczony jest kamiennym murem, również wpisanym do rejestru zabytków. Uwagę zwraca oryginalna w kształcie neogotycka kapliczka oraz pomnik papieża Jana Pawła II. Zegar na kościelnej wieży pochodzi z 1903 r. i posiada sygnaturę firmy Georga Richtera z Berlina. Na ścianie obok apsydy w 2002 r. umieszczono tablicę upamiętniającą dawnych mieszkańców Wildenbruch.