Ulica Płocka niewątpliwie zasłużyła na takie miano, choćby z racji ilości zakładów chemicznych rozlokowanych na tej nie najdłuższej przecież arterii.
Pierwszym przedsiębiorcą który otworzył firmę na tej ulicy był Edward Krusche. Jego zakład założony w 1900 r. funkcjonował przy ul. Płockiej 39. Należały do niego również posesje pod numerami 4, 37 i 41. Pod nr 4 działała jego Fabryka Przetworów Chemicznych specjalizująca się w produktach dla apretur. Działo się to przed wybuchem I wojny światowej.
Przy ul. Płockiej 1 (1920 r.) działalność prowadził Artur Projn, właściciel firmy "FENICJA", produkującej barwniki i przetwory chemiczne.
Na posesji przy ul. Płockiej 24 Konstanty Kuźniak uruchomił Fabrykę Przetworów Chemicznych dla przemysłu włókienniczego oraz farby drukarskie i litograficzne.
W latach 20 XX w. Adolf i Emilia Poliwka (małżeństwo) byli właścicielami nieruchomości przy ul. Płockiej 35, gdzie istniała Fabryka Chemikalii Garbarskich. Podlegała pod Łódzkie Zakłady Garbarskie zlokalizowane przy ul. Piotrkowskiej 102. Na tej posesji jak i również pod nr 39 i 43 Jakub Wiktor Lichtenstein prowadził działalność. Równolegle przy ul. Siedleckiej 3 jako firma "Agater i Lichtenstein S-ka z o. o." Wygląda na to że Wytwórnia Przetworów Chemicznych Lichtensteina w przez pewien okres funkcjonowała pod numerem 39 (wraz z firmą Edwarda Krusche). Obecnie na dość dużej posesji przy ulicy Płockiej 35/43 prowadzi działalność prywatna drukarnia.
Można sobie tylko wyobrazić "zapachy" rozciągające się niczym obecnie smog po całej drodze.