Po lewej stronie drogi z Myśliborza do Otanowa (ok. 1 km za Czółnowem) stoi ciekawy pomnik wymurowany z polnych kamieni. Ma kształt piramidy; umieszczono go między dwoma okazałymi drzewami w miejscu, skąd roztacza się widok na jezioro Myśliborskie. Aby każdy mógł się tym widokiem zachwycić, za pomnikiem znajduje się kamienna ławeczka. Nic, tylko siadać.
Na tablicy inskrypcyjnej uwidoczniono medalion z podobizną myśliborskiego starosty, pełniącego ten urząd od 1920 do 1933 r. oraz pamiątkowy napis „Wędrowcze odpocznij tu, z wdzięcznością wspomnij człowieka, który tę drogę stworzył, a także innych z powiatu.”
Max Berndt von Saldern – Mantel (1886 – 1968) był bardzo dobrym starostą. W trudnym, powojennym czasie (rok 1920) organizował dostawy żywności dla mieszkańców i pracę dla bezrobotnych. Później zabrał się za budowę dróg powiatowych. Za jego kadencji powstało ich 110 km. Istnieją do dziś i mają się dobrze. Prowadzą przez lasy Barlinecko – Gorzowskiego parku Krajobrazowego . Także za jego kadencji uruchomiona została linia autobusowa z Myśliborza do Chojny.
Max Berndt von Saldern zasłynął również jako regionalista. Wydawał kalendarz powiatowy, doprowadził do ustanowienia herbu powiatu, przeprowadził remont w pomieszczeniach klauzury dawnego klasztoru dominikańskiego i utworzył w nich muzeum powiatowe. Historię klasztoru i powstawania muzeum opisał w książce „Das Heimatmuseum des Kreises Soldin (1928)”. Placówka przetrwała aż do lat 50. XX w. , potem jednak część zbiorów uległa rozproszeniu po innych muzeach, część zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, ale kilka eksponatów można oglądać w utworzonym w 1967 r. Muzeum Pojezierza Myśliborskiego .
Po dojściu Hitlera do władzy starosta ustąpił z urzędu. Wdzięczne społeczeństwo ufundowało mu pomnik. W 2009 został odnowiony.