Bagry to jeden z największych i najlepiej zagospodarowanych zbiorników wodnych na terenie Krakowa. Znajduje się w dzielnicy Płaszów, zajmuje powierzchnię 31.4 ha i liczy do 10 m głębokości. Powstał w wyniku zalania wyrobiska żwirowego funkcjonującego w czasie II wojny światowej.
Do wydobywania żwiru zmuszani byli więźniowe obozu Budienst nr 108. Żwir był wykorzystywany głównie do budowy stacji kolejowej w Prokocimiu. Po wycofaniu się Niemców z Krakowa w 1945 r. wyrobisko wraz ze sprzętem zostało zalane. Nazwa zbiornika pochodzi właśnie od zatopionego w nim sprzętu (niem. bagger – koparka).
Na brzegach zbiornika utworzone zostały przystanie wodne oraz letnie kąpielisko. Odbywa się tu wiele imprez żeglarskich i plenerowych. Przy zbiorniku funkcjonuje kilka klubów żeglarskich i wypożyczalni sprzętu wodnego. Zatopione maszyny są atrakcją dla płetwonurków. Zbiornik stanowi też atrakcję dla wędkarzy. Został zarybiony takimi gatunkami jak szczupak, węgorz, okoń, sandacz, karp i wiele innych.
Brzegi zbiornika zostały zasiedlone przez drobne zwierzęta, w tym również gatunki chronione: kumaka nizinnego, rzekotkę drzewną, traszkę zwyczajną, żabę trawną, żabę jeziorkową, jaszczurkę żyworódkę i zaskrońca. Z ptaków można spotkać tu rzadkie gatunki perkoza rogatego oraz zausznika. Ciekawostką jest występowanie pochodzącej z Brazylii meduzy słodkowodnej. W 2016 r. przy zbiorniku został urządzony liczący prawie 8 ha park miejski Bagry Wielkie.