Szkoła została utworzona wiosną 1945 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi (PWSSP). Było to pokłosie działalności takich artystów jak: Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera oraz Romana Modzelewskiego, Ludwika Tyrowicza, Stefana Byrskiego, Szczęsnego Kowarskiego i Władysława Daszewskiego. Pierwszym dyrektorem uczelni został Leon Ormezowski - malarz kolorysta, kierujący także Wydziałem Włókienniczym. Na trzech wydziałach kształcono w kierunkach: ceramiki, włókiennictwa, meblarstwa i druku na tkaninie.
Prowadzony przez Władysława Strzemińskiego Wydział Plastyki Przestrzennej został utworzony w roku szkolnym 1946/47. Przyszły patron szkoły pracował tutaj w latach 1945-1950. W końcu lat 40 XX w. stworzył cykl obrazów tzw. solarystycznych. Utrwalił na nich powidoki wywołane spojrzeniem na słońce. W roku 1950 został zwolniony z pracy w PWSSP z polecenia Ministerstwa Kultury i Sztuki. Historię artysty przedstawił w swoim ostatnim filmie "Powidoki" Andrzej Wajda.
W tamtych stalinowskich czasach uczelnia mieściła się w budynku przy ul. Narutowicza 77. Od 1976 r. po zrealizowaniu projektu Bolesława Kardaszewskiego (6 lat) przeprowadzka do nowej siedziby przy ul. Wojska Polskiego 121. Nowoczesna bryła obiektu zdradzała wyjątkowy talent jego twórcy. W 1978 r. gmach PWSSP zostaje ogłoszony "Misterem Łodzi 1977". 23 kwietnia 1988 r. podczas uroczystości nadania uczelni imienia Władysława Strzemińskiego jego córka Nika odsłania napis i faksymilę z brązu. W 1996 r. szkoła uzyskuje status Akademii Sztuk Pięknych.
W latach 2006-2008 następuje gruntowna modernizacja budynku. Pięć lat później powstaje Centrum Promocji Mody z najdłuższym wybiegiem multimedialnym w Europie. W następnym roku Centrum Nauki i Sztuki. Obecnie funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych pełni prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.
Ciekawe: Koszt budowy - 135 mln zł. Kubatura - 65 tys m³. Powierzchnia - 15 420 m² w tym użytkowej 9 981 m². 212 izb w tym 99 na cele dydaktyczne.