Koryciski albo Koryciska (obie nazwy funkcjonują równolegle) to wieś założona w połowie XVI w. Wtedy mówiono o niej „Koryciszcza” (prawdopodobnie od położenia w pobliżu koryta Orlanki). Wieś zabudowana jest domami z różnego okresu, wśród których nadal można znaleźć drewniane, pięknie zdobione. Część ustawiona jest frontem do drogi, inne - po podlasku – wąskim szczytem. Dziś przebiega tędy Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum” i to właśnie na jego stronie internetowej można wyczytać, że „niektóre posesje (…) do dnia dzisiejszego zachowały formę zagrody wydłużonej typu bielsko-hajnowskiego. Jej cechą charakterystyczną jest to, iż łączy ona pod jednym dachem część mieszkalną z pomieszczeniami, które służyły lub służą do hodowli zwierząt. Co ciekawe, długość tych zabudowań mogła przekraczać nawet czterdzieści metrów”.
Jednym z punktów tego szlaku jest drewniany wiatrak holender stojący na zapleczu posesji Bazylego Iwacika (Koryciski 32). Od strony drogi informuje o nim specjalna tablica z sygnaturą szlaku. Wiatrak powstał w latach 1947-48. Wybudował go ojciec obecnego właściciela. Był samoukiem bez technicznego wykształcenia, ale za to z rodzinnymi tradycjami (jego ojciec miał wiatrak koźlak) i najprawdziwszą smykałką. Z powodzeniem wykorzystywał przy budowie części z rozbitych czołgów.
Zanim wiatrak zaczął produkować mąkę, służył jako napęd tokarki do drewna, piły tarczowej, sieczkarni oraz młockarni. Dopiero w latach 50. rozpoczęto w nim przemiał zboża. Jako młyn pracował do 1972 r. W 1979 r. został wpisany do rejestru zabytków.
Ośmiokątny korpus budowli podzielony jest na parter i dwie kondygnacje (na parterze nadal znajduje się stolarnia). Na wysokości 3 m obiega go pomost z barierką. Całość wznosi się na wysokość 12 m. Dzięki uprzejmości właściciela, we wnętrzu można zobaczyć kompletne wyposażenie młyńskie. Po kapitalnym remoncie przeprowadzonym przez pana Bazylego (także złotą rączkę), w 2013 r. wiatrak zdobył II miejsce w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.
Warto wiedzieć: Wiatrak typu holender charakteryzuje się nieruchomą podstawą i ruchomą czapą, w przypadku wiatraka typu koźlak – ruchoma jest cała budowla.