Lubomir jest najwyższym szczytem w Paśmie Lubomira i Łysiny w Beskidzie Wyspowym. Niektóre źródła przypisują go do Beskidu Makowskiego. Liczący ponad 903 m n.p.m. szczyt znany pierwotnie (do 1932 r.) Łysiną, swą nazwę zawdzięcza dawnemu właścicielowi tych ziem, księciu Kazimierzowi Lubomirskiemu, który w 1922 r. przeznaczył ziemię wraz z domkiem myśliwskim na obserwatorium astronomiczne.
Przez szczyt przechodzą szlaki turystyczne: zielony prowadzący z Wiśniowej oraz czerwony, tzw. Mały Szlak Beskidzki z Myślenic na Wierzbowną i dalej na Luboń Wielki.
Pierwsze obserwatorium astronomiczne na szczycie powstało z inicjatywy wybitnego polskiego astronoma, profesora Tadeusza Banachiewicza. Za lokalizacją przemawiał brak zakłóceń pochodzących od świateł i zanieczyszczeń powierza. Zostało otwarte 2 czerwca 1922 r. i działało do czasu spalenia przez Niemców w czerwcu 1944 r. Do największych osiągnięć pracowników przedwojennego obserwatorium należy odkrycie dwóch komet: Orkisz i Kaho-Kozik-Lis.
Współczesne obserwatorium zostało otwarte 6 października 2007 r. Jest to jedyne w Polsce obserwatorium stale udostępnione zwiedzającym.