Miejscowość Golczowice położona w powiecie olkuskim w gminie Klucze, należącej do województwa małopolskiego i niczym specjalnie się nie wyróżnia. Jednak to właśnie tutaj miało miejsce starcie podczas powstania styczniowego. U zbiegu ulic: Jurajskiej i Powstania Styczniowego znajduje się miejsce upamiętnienia tego wydarzenia przez mieszkańców.
Owalnego kształtu klomb wraz ze znajdującym się głazem i pamiątkową tablicą oraz krzyżem. Nie zabrakło flag narodowych. Umieszczony na tablicy napis o treści: "Dla upamiętnienia powstania styczniowego. W 125 rocznicę bitwy w Golczowicach. Wdzięczni mieszkańcy. 1988". W pobliżu przepływa rzeka Biała Przemsza. Z historii...
Dnia 20 kwietnia 1863 r. oddział liczący około 300 osób dowodzony przez kapitana Anastazego Mossakowskiego przez miejscowość Rabsztyn wkroczył do tzw. Kongresówki (Królestwo Kongresowe, Królestwo Polskie). Podczas postoju pod Golczowicami przy karczmie Pazurek powstańców zaatakowało wojsko rosyjskie wysłane z Olkusza. Było to 22 kwietnia 1863 r. Po odparciu uderzenia i kontrataku na bagnety wróg został pokonany. Kpt. A. Mossakowski dowodził dwoma kompaniami strzelców, kosynierami oraz jazdą. Po stronie Rosjan rota piechota i jazda. Po nadejściu z Olkusza odsieczy z armatami nie podjął walki, wycofując się w stronę Łaz i Żarek. W późniejszej bitwie pod Jaworznikiem oddział kapitana Anastazego Mossakowskiego mimo niewielkich strat został rozproszony i przestał istnieć.