Kaplica Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny znajduje się nieco na uboczu, z daleka od głównej drogi, w cieniu kilku potężnych lip, dzięki którym przylgnęło do niej miano kaplicy "pod lipami".
Została zbudowana w latach 1958-61 staraniem miejscowego rodaka - ks. Michała Krawczyka, wybitnego kompozytora muzyki sakralnej, który zapłatę za kilka skomponowanych pieśni przeznaczył na budowę tej świątyni. Chciał on w ten sposób podziękować Matce Bożej za orędownictwo w czasie obu wojen. W swoim pamiętniku pisał tak: "W najcięższych dla mnie chwilach polecałem się opiece Najświętszej Maryi Panny Rozdzielskiej i nigdy nie doznałem zawodu...".
Kaplica została wybudowana w miejscu, gdzie od roku 1846 stała kamienna statua Najświętszej Maryi Panny. Figura ta została postawiona najprawdopodobniej przez tutejszych dziedziców: Maksymiliana i Józefę Garlickich, jako wotum za ocalenie życia w czasie rabacji galicyjskiej, w miejscu, gdzie dawniej znajdował się kamienny krzyż otoczony czterema lipami. Kaplicę postawiono tak, że figura bez przestawienia znalazła się w ołtarzu głównym.
Po wielu represjach ze strony komunistycznych władz budowę kaplicy udało się doprowadzić do końca, a jej poświęcenia dokonał inny rodak z Rozdziela: ks. Mikołaj Piechura w dniu Zielonych Świątek 22 maja 1961 roku.
Zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez architekta Longina Kokocińskiego z Poznania, wybudowana przez miejscowych cieśli, a także Józefa Kossakowskiego z Wojakowej. Wewnątrz malowidła naścienne malowane przez ks. Stanisława Nowaka rodem ze Starego Wiśnicza i Królikowskiego. W ołtarzu głównym kamienna figura Matki Bożej Rozdzielskiej, wokół której rozwinął się lokalny kult maryjny. Na czerwcowy odpust przybywają tu pielgrzymi z odległych nawet okolic.