Historia kapliczki jest słabo udokumentowana, lecz zachowała się w lokalnych legendach. Wg nich, początki kapliczki związane są z polskim żołnierzem z napoleońskiej armii wracającej po klęsce pod Moskwą, który tu właśnie dokonał swojego żywota. Żołnierz, jeszcze żywy, został znaleziony przez dziewczynę wypasającą krowy. Pomimo udzielonej pomocy żołnierz zmarł i został pochowany na polanie przez mieszkańców pobliskiego Wzdołu i lokalnego proboszcza. Na mogile ustawiono drewnianą figurę a na pobliskim buku zawieszono ołtarzyk z figurką Matki Boskiej.
Podczas II wojny światowej została postawiona w tym miejscu kapliczka. Wykonał ją miejscowy chłop, jako część wymierzonej przez partyzantów kary za ścięcie drzewa wykorzystywanego jako punkt obserwacyjny. Wg mieszkańców, przy kapliczce były też mogiły powstańcze z 1863 r. oraz grób partyzanta AK „Norberta I.”
Nazwa zarośniętej dziś polany Obrazik, wg miejscowych podań, pochodzi od wydarzenia z czasów powstania styczniowego. Wtedy to dowódca powstańczego oddziału ukrył za upamiętniającym napoleońskiego żołnierza ołtarzykiem obrazek przedstawiający jednego z przywódców powstania. Obrazek został odnaleziony jakiś czas później, gdy drzewo zostało ścięte na budowę domu. Od tego właśnie obrazka polana zyskała swoją nazwę.
Kapliczka stoi przy zielonym szlaku prowadzącym z Bodzentyna na Bukową Górę i dalej na Łęczną.
Współrzędne kapliczki to N: 50°57’19.37” E:20°50’20.83”.
Kapliczka została odnowiona w lipcu 2014 r.
Ciekawy artykuł o tym miejscu można znaleźć na stronie łódzkiego Klubu Turystów Górskich „Kosówka”.