Kiedy stojący obok kościoła krzyż misyjny spróchniał, ksiądz proboszcz postanowił zmienić go na nowy. Doskonałą po temu okazją był przypadający w 2016 r. jubileusz 1050 lat chrztu Polski. Nowy krzyż jest ze wszech miar wyjątkowy.
Projekt autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Macieja Sicińskiego nawiązuje do wczesnochrześcijańskich przedstawień ukrzyżowanego Chrystusa. Na betonowym fundamencie stoi kamienny, ważący ok. 1200 kg krzyż, do którego stabilizacji użyto stalowych prętów. Elementy kamienne pochodzą z 1870 r. Za zgodą konserwatora zabytków wykorzystano tu słupy podtrzymujące niegdyś strop nieistniejącego już budynku gospodarczego. Chrystusową głowę, dłonie i stopy wykonano ze szkła metodą castingu. W ten sposób uzyskano efekt reliefu.
Bezpośrednio pod stopami Chrystusa widzimy daty 966-2016; na pozostałych trzech stronach podstawy krzyża umieszczono w formie inskrypcji fragment Orędzia Paschalnego (łac. Exsultet) przypisywanego żyjącemu w IV w. św. Ambrożemu: „Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem (…) poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa”. Dla podkreślenia historycznych związków tej ziemi z trzema narodami, napisy wykonano w językach polskim, czeskim i niemieckim.
Warto wiedzieć: Casting glass to stosowany jeszcze od czasów egipskich proces wlewania do specjalnych form gorącego szkła w celu uzyskania końcowego efektu płaskorzeźby. Nowoczesne szkło lane powstaje w wyniku różnych procesów. Może być odlewane w piecu lub do form piaskowych, grafitowych albo metalowych.