Cmentarz wojenny w Wierzchosławicach jest jednym z 400 cmentarzy wojennych z I wojny światowej, wybudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C.K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Za budowę cmentarza odpowiedzialny był VIII Okręg Cmentarny w Brzesku, a jego projektantem był austriacki architekt i porucznik Robert Motka. W wydzielonej na cmentarzu parafialnym kwaterze o powierzchni 479 m2 w 62 mogiłach pojedynczych i 4 zbiorowych spoczywa 10 żołnierzy armii austrowęgierskiej, 72 żołnierzy niemieckich oraz 50 rosyjskich poległych na przełomie 1914 i 1915 roku.
Centralnym punktem cmentarza jest betonowy pomnik w kształcie pocisku ozdobionego wieńcami. Spośród grobów najbardziej wyeksponowane są mogiły niemiecki oficerów oznaczone wysokimi, ustawionymi w rzędzie betonowymi stelami z czarnymi, żeliwnymi krzyżami łacińskimi z wkomponowanymi w nie nagimi mieczami. Takie same krzyże ustawione są na mogile austriackiego oficera oraz jednej z mogił zbiorowych po przeciwnej stronie cmentarza.
Pozostałe mogiły oznaczone są typowymi dla austrowęgierskich cmentarzy betonowymi stelami z żeliwnymi krzyżami maltańskimi na grobach żołnierzy austriackich i niemieckich oraz krzyżami loretańskimi na grobach żołnierzy rosyjskich. Na cmentarzu znajduje się również mogiła porucznika Wojska Polskiego zmarłego w 1919 r. Od 2013 r. cmentarz figuruje w ewidencji zabytków województwa małopolskiego.