Wieś gminna Panki od XIV w. związana jest z hutnictwem i kopalniami rudy żelaza. W 1374 r. książę Władysław Opolczyk nadał przywilej kużnikowi Panko kopania rudy i wytapiania z niej żelaza. W kolejnych wiekach w okolicznych wsiach powstało kilka kuźnic i kilka kopalń rud żelaza. Na początku XIX wieku wzniesiono we wsi wielki piec, który był najbardziej wydajny w Królestwie Kongresowym. Obecnie nawiązuje do niego herb gminy – przedstawia murowany piec hutniczy z kołem wodnym pod którym płynie rzeka Pankówka.
Wraz z rozwojem hutnictwa w Częstochowie, produkcja w tutejszej hucie przestała się opłacać i w 1881 roku wielki piec został wygaszony. Pamiątką po istniejącym na tych ziemiach przemyśle hutniczym jest pomnik "Piramida".
Pierwotnie wysoka na 15 metrów piramida wykonana została z żelaza lanego i stała nad kanałem odprowadzającym wodę spod dawnej kuźnicy. Podczas II wojny światowej pomnik został przetopiony przez hitlerowców z przeznaczeniem na cele wojenne. W 2014 r. 15-metrowy pomnik został odtworzony. Wykonano go z granitu. Stoi obecnie na placu przed kościołem.
Tak, jak poprzednio, na każdym boku piramidy umieszczono owalne tablice z napisami. Na pierwszym boku widnieje napis - Powiększenie Górnictwa i Fabryk w Kraju oraz Handlu i Rolnictwa, na drugim - Niech kwitnie Polska ! a Królowi nieśmiertelna Sława, na trzecim - Pokój Narodom Błogosławieństwo Potomności i na czwartym – Szczęść Boże MDCCC XVII.