Mural powstał na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej (Zespołu Szkół nr 8) - przy skrzyżowaniu ulicy T. Kościuszki i G. J. Dwernickiego. Na przedstawienie wizerunku Aleksandry Piłsudskiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego bezpośrednio wpłynęły wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 11 sierpnia 2018 roku podczas Jarmarku Kamedulskiego.
Należy podkreślić, że Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12.12.1882 r. w Suwałkach. Była absolwentką suwalskiego gimnazjum. Studiowała w Warszawie. Od 1904 r. była aktywną członkinią PPS, zajmującą się pracą agitacyjną w zakresie transportu i przechowywania broni. Po rozłamie w partii została członkiem Frakcji Rewolucyjnej. Aresztowano ją w 1907 roku. Po zwolnieniu przebywała w Kijowie, a następnie we Lwowie, gdzie była związana z ruchem strzeleckim.
W czasie pierwszej wojny światowej została komendantką służby kurierskiej w oddziale wywiadowczo-kurierskim I Brygady Legionów. Aresztowana w 1915r. przez Niemców w Warszawie, została skazana na odosobnienie na Śląsku. W 1916 roku ponownie przebywała w Warszawie, gdzie obok pracy zawodowej prowadziła działalność społeczną w Lidze Kobiet. Po przewrocie majowym w 1926 r. udzielała się w pracy społecznej między innymi w Lidze Kobiet, Towarzystwie Opieki nad Bezdomnymi dziećmi. Była przewodniczącą Rodziny Wojskowej, Unii Polskich Związków oraz Obrończyń Ojczyzny.
W okresie międzywojennym utrzymywała stałe kontakty z rodzinnymi Suwałkami. Wspierała działania władz w zakresie oświaty i działań społecznych. Za tę aktywność i wszelkie wsparcie w 1935 roku uhonorowana została tytułem “Honorowy Obywatel Suwałk” We wrześniu 1939 r. wraz z córkami: Wandą i Jadwigą przedostała się do Wielkiej Brytanii. Mieszkała w Londynie, gdzie 31.03.1963 roku zmarła i została pochowana w North Sheen Cemetery.
Mural, naturalnie wkomponowany w otoczenie, będzie przypominał Suwalczanom o zasługach Aleksandry Piłsudskiej oraz jej męża Marszałka Józefa Piłsudskiego dla miasta, trafi do serc odbiorców i podniesie prestiż tego miejsca.