Żugienie to niewielka miejscowość sołecka położona w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, około 5 km od Pieniężna. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1315 roku, kiedy to dokonano lokacji na prawie chełmińskim. W XVIII wieku była to wieś królewska i do roku 1945 nosiła niemiecką nazwę Sugnienien.
Jeśli chodzi kwestię wyznaniową, to Żugienie podlegają pod parafię pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie, a nabożeństwa odbywają się w starej kaplicy, do której dostawiono drewnianą przybudówkę. Jak większość wsi warmińskich znajdziemy tu tez inne przykłady architektury sakralnej, są nimi trzy kapliczki umiejscowione w centrum i przy drodze do wspomnianego Pieniężna.
Dwie kapliczki, położone w centrum, pochodzą z przełomu XIX i XX wieku i są w podobnej formie architektonicznej, słupowe, na rzucie kwadratu o skromnych i pozbawionych detalu elewacjach. Posiadają pojedynczą niszę w elewacji frontowej, nakryte dwuspadowym dachem z trójkątnym gzymsowanym szczytem. Jedna z nich jest murowana z czerwonej cegły licowej, druga tynkowana.
Kapliczka na rozstaju dróg jest trochę starsza od poprzednich, wzniesiono ją przed pierwszą połową XIX wieku i odnosi się kształtem do wzoru budowli rozpowszechnionego od wieku XVIII. Zwarta bryła nakryta dwuspadowym dachem i o gładkich ścianach rozczłonkowanych jedynie przez wnęki, często gęsto obsadzona krzewami lilaka.