Wieś Rzyszczewo, dawniej Ristow, istniała już w XIII wieku. Pierwsze wzmianki o wsi sięgają roku 1273 r., kiedy została nabyta przez rycerza Johannesa Dobeschitza, syna Gneomara. To on jako pierwszy zaczął używać spotykanego do dziś przydomka von Ristow. Wieś była w posiadaniu rodu von Ristow (nazwisko zmienione później na von Natzmer) aż do roku 1763.
Zapisy z 1317 r. podają, że wtedy istniał już we wsi kościół, choć nie wiadomo czy była to świątynia stojąca obecnie. Powstanie dzisiejszego kościoła oficjalnie datowane jest na wiek XIV. Wymurowany jest z cegły w wątku wendyjskim (nazywanym też słowiańskim), na fundamentach z polnego kamienia. Konstrukcja charakterystyczna dla tutejszych gotyckich kościołów - jednonawowa, przykryta dwuspadowym dachem z głównym wejściem przez masywną, dwukondygnacyjną wieżę umieszczoną po zachodniej stronie. Od wschodu bryła zamknięta jest pięciobocznym prezbiterium. Mury noszą ślady późniejszej przebudowy obejmującej m.in. podniesienie nawy i zmianę wykroju okien.
Wewnątrz kościoła zachowało się zabytkowe wyposażenie w postaci empory z przełomu XVI i XVII w, umieszczonego nad chórem XVI-wiecznego antependium oraz pochodzących z XIX wieku drewnianej chrzcielnicy i stacji drogi krzyżowej. W rejestrze zabytków od 1954 r. Do 1956 r był to kościół enwangeilicki. Po opuszczeniu budynku przez dotychczasowych wyznawców, budynek ulegał stopniowej dewastacji. W roku 1963 stopień zniszczenia szacowano na 45%. Obecnie świątynia funkcjonuje jako kościół filialny rzymsko-katolickiej parafii w Malechowie.