Wieś Wieprz to niewielka miejscowość położona w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim, na wschodnim brzegu jeziora Jeziorak. O tym miejscu wzmiankowano już w dokumentach z roku 1386, jako wieś pruska o nazwie Wepren, w której daje się zauważyć duże ślady wpływu języka polskiego. Jednakże do 1945 roku funkcjonowała niemiecka nazwa Weepers, w tym także roku, tuż po zakończeniu wojny sprowadzono do tej miejscowości wiele ukraińskich rodzin.
Jak większość takich miejsc regionu, tak i to posiada swój magiczny zakątek, gdzie przeszłość jest jak podręcznik do historii. W Wieprzu jest to dawny cmentarz ewangelicki. Umiejscowiony jest przy szosie wiodącej do Karpowa, od strony Wieprza po prawej stronie. Do niedawna był to bardzo zaniedbany teren, ostatnimi laty dzięki społecznej pracy mieszkańców, cmentarzyk został oczyszczony z krzaków i chwastów, ogrodzony i zadbany. Postawiono estetyczne figurki w miejscu zniszczonych niegdyś nagrobków, podjęto też próby identyfikacji.
Na cmentarzu znajdują się mogiły rodzin Meyke, Entz, Herald czy Leśna, oraz także wiele nagrobków bezimiennych. Godne uwagi są miejsca, które nie były już możliwe do dokładnego określenia i - z dostępnych źródeł - posłużono się formą opisową.