Oj, dzieje się w Ostródzie na początku sierpnia! Co roku w pierwszy weekend tego miesiąca organizowane są Ostróda Summer Hot Days. Jednym z punktów programu tej rozrywkowej wakacyjnej imprezy jest Ogólnopolski Festiwal Ognia. Nieprzypadkowo odbywa się w Ostródzie. Działa tu bowiem Grupa Tancerzy Ognia "Exodus". Należy do najlepszych w Polsce grup specjalizujących się w artystycznym tańcu, w którym układ choreograficzny wspomagają "płomienne" efekty specjalne.
W programie "Exodusu" tancerze występują indywidualnie lub w grupach, prezentując emocjonujące figury z użyciem płonących wachlarzy, lin, kijów czy łańcuchów. Profesjonalizm artystów oraz długie godziny prób sprawiają, że sprzęt przeciwpożarowy i apteczka pierwszej pomocy jeszcze nigdy nie okazały się potrzebne.
Festiwal Ognia to spektakle i zajęcia warsztatowe, w których biorą udział ogniści tancerze z całej Polski. Występy odbywają się wieczorem, a idealną scenografię tworzą mury zamkowego dziedzińca ostródzkiego zamku. Wszyscy, którzy w okresie największej świetności pamiętnego Wyścigu Pokoju nosili jeszcze krótkie spodenki, z tranzystorem przy uchu nasłuchiwali wieści z tras etapów, zliczali sekundowe premie herosów polskiego kolarstwa - Szurkowskiego, Szozdy czy Mytnika - i pracowicie wypisywali ich nazwiska we wnętrzu ulubionych kapsli, mają swoje święto. Jest nim organizowany podczas Ostróda Summer Hot Days Ogólnopolski Wyścig Pokoju w Kapsle.
Rozrywka o wiele atrakcyjniejsza od najciekawszej gry komputerowej, dostępna dla każdego, a zwłaszcza dla panów w średnim wieku (właśnie dla tych, którzy pamiętają czasy, gdy polscy kolarze przekraczali linię mety zazwyczaj wcześniej niż ich rywale). Rywalizacja ujęta w ramy regulaminu odbywa się na torze wykonanym z tworzyw, uzupełnianym piaszczystymi odcinkami. Świetna zabawa dla uczestników i widzów.
6 sierpnia 2004 r. w Ostródzie pobito rekord w liczbie osób grających jednocześnie na jednym instrumencie muzycznym. 124 osoby przez 3 godziny wygrywały specjalnie przygotowany na tę okoliczność rytm na największym bębnie świata! Bęben o średnicy 10 m rozsławił wówczas Ostródę wpisem do księgi Guinnessa. Instrument wypożyczany na różne okazje wędruje często po Polsce. W czasie sezonowych imprez (jak Koncert Tysiąca Bębniarzy) bywa jednak eksponowany i używany w Ostródzie.