Parafię w Czerwinie erygowano w połowie XV wieku. O pierwszej świątyni wiadomo, że była murowana i wystawiono ją w I połowie XVI wieku; uposażona została przez Jakuba Grodzickiego – wojskiego łomżyńskiego i jego żonę Dorotę z Ponikiewskich. Obecny kościół powstał w latach 1774-7, kosztem Józefa Celińskiego – podczaszego czernihowskiego i jego żony Marianny z Ostrowskich.
Jest to budowla wymurowana z cegły i otynkowana, orientowana, barokowa. Wystawiona na planie krzyża łacińskiego, z krótką dwuprzęsłową nawą i jednoprzęsłowym prezbiterium. Z charakterystycznych cech wnętrza warto wymienić: sklepienia żaglaste i ściany dzielone pilastrami jońskimi, między którymi znajdują się półkoliste wnęki. Fasadę ujęto parami uproszczonych pilastrów na wysokich cokołach. Zwieńczona jest trójkątnym szczytem nad którym nastawa zakończona koszowo wygiętym gzymsem. Nad wejściem głównym do kościoła tablica fundacyjna treści: "JEDNEMU. W. TRZECH. OSOBACH. BOGU. JÓZEF. Y. MARIANNA. Z OSTROWSKI (brak liter ch oraz kropki) CELINSCY. PODCZASTWO. CZERNIECHOWSCY. Z. FUNDAMENTOW. WYMUROWALI. ROKU. 1777." Przed kościołem dwie dzwonnice, wzniesione współcześnie wraz z nim.
Wyposażenie wnętrza: ołtarze główny i boczne oraz ambona i chrzcielnica neobarokowe z II połowy XIX wieku; w ołtarzu głównym przemalowany obraz koronacji Najświętszej Maryi Panny z II połowy XVII w.; trzy XVIII-wieczne feretrony; późnogotycki krucyfiks z I połowy XVI w.; barokowo-ludowe krzyże procesyjne oraz monstrancja barokowa z I połowy XVIII w. Warto zwrócić uwagę na nagrobek Jakuba Grodzickiego z brunatnego marmuru.