W trakcie Akcji "Wisła", przeprowadzonej wiosną 1947 r., wysiedlono na Ziemie Odzyskane społeczność Łemków, zamieszkującą od wieków Beskid Niski i Sądecki. Łemkowie zostali rozproszeni na terenie Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Mazur, by szybko ulegli asymilacji. Jednak mimo braku szkół, placówek kulturalnych i otoczenia żywiołem polskim zachowali swoje obyczaje i tradycje. Pod koniec lat 70. XX w. władze pozwoliły na zorganizowanie pierwszej od czasu wysiedleń imprezy łemkowskiej, na której mogli spotkać się dawni sąsiedzi. Zgodę wyrażono tylko dlatego, że impreza została włączona w obchody święta kolejnej rocznicy 22 lipca. Tak więc Łemkowie mieli świętować narodziny władzy, która wysiedliła ich z rodzinnych stron!
Te spotkania pod nazwą "Watra" odbywają się corocznie w Beskidzie Niskim. W 1980 r. udało się zorganizować w Michałowie "Watrę na Czużyni" (czyli na obczyźnie). Do tej wsi, gdzie w poniemieckich gospodarstwach mieszkają Łemkowie, a w centrum stoi wzniesiona niedawno typowa cerkiew łemkowska, zjeżdżają licznie dawni przesiedleńcy i coraz więcej ich potomków.
"Watra", odbywająca się w pierwszy weekend sierpnia, jest przede wszystkim okazją do spotkań dawno niewidzianych znajomych. Występują tu również zespoły folklorystyczne, można też kupić wydawnictwa łemkowskie.