Wojna trzydziestoletnia przyniosła śląskim ewangelikom falę prześladowań. Kończący ją w 1648 r. pokój westfalski zaowocował - dzięki interwencji króla Szwecji - przywilejem cesarskim zezwalającym na budowę kościołów ewangelickich, zwanych Kościołami Pokoju. To zezwolenie zawierało jednak zaskakujące i uciążliwe warunki: świątynia musiała być wzniesiona w ciągu roku i to jedynie z nietrwałych materiałów, musiała stanąć poza murami miasta i nie mogła mieć wież. Te ograniczenia, które miały uniemożliwić wybudowanie lub długie istnienie kościołów, przyczyniły się do powstania świątyń unikatowych w skali światowej. Ich wyjątkowość wynika z połączenia ogromnych rozmiarów z konstrukcją, której dotychczas nie stosowano w tak olbrzymich budowlach.
Na Śląsku powstały tylko trzy Kościoły Pokoju (zachowały się dwa), musiały więc obsługiwać wielką liczbę wiernych. Kościół w Jaworze może pomieścić 6 tys. osób. Aby sprostać temu zadaniu, w świątyni wybudowano cztery kondygnacje empor, które wspaniale urozmaicają jej wnętrze. Warto zobaczyć pokrywającą empory dekorację malarską ze scenami z Pisma Świętego, motywami heraldycznymi i przedstawieniami rodowych siedzib szlacheckich. Całość przykrywa kasetonowy strop z błękitną polichromią o ornamencie roślinnym.
Kościół Pokoju w Jaworze służy ewangelikom do dziś. Można się tu wybrać na weekend, ponieważ nabożeństwa są odprawiane w niedziele i święta o godz. 11.00. Od kwietnia do października zwiedzanie odbywa się w godz. 10.00-17.00 (w niedziele w godz. 12.00-17.00). Poza sezonem zwiedzanie jest możliwe po uprzednim telefonicznym umówieniu (tel. 076 870 51 45).