Niemiecki obóz koncentracyjny Gross-Rosen utworzono w celu pozyskania siły roboczej do pracy w kamieniołomie granitu. Morderczy reżim kacetu i uciążliwość pracy przy wydobyciu skał powodowały, że Gross-Rosen miało opinię jednego z najcięższych ze wszystkich niemieckich obozów. Przeszło przez jego piekło ok. 125 tys. więźniów, liczbę ofiar szacuje się na ok. 40 tys.
Na terenie dawnego obozu powstało Muzeum Gross-Rosen. Pawilon wystawowy mieści się w przebudowanym budynku dawnego kasyna, jedynego ocalałego obiektu części obozu zajmowanej przez załogę. Z części więźniarskiej zachowała się brama z wartowniami, piec krematorium i budynek kuchni. Po blokach mieszkalnych więźniów pozostały tylko fundamenty.
Dopiero w 2005 r. teren kamieniołomu, miejsca katorżniczej pracy i martyrologii więźniów przyłączono do Muzeum Gross-Rosen. Wcześniej prowadzono tu normalną eksploatację granitu, dosłownie kilkadziesiąt metrów od ruin więźniarskich baraków. Obecnie teren wyrobiska ogrodzono, urządzono alejkę, którą można dojść w pobliże krawędzi kamieniołomu, otchłani śmierci z lat 1941-1945.
Muzeum Gross-Rosen jest czynne codziennie i warto je zobaczyć.
Od maja do końca września w godz. 8.00-19.00, od października do końca kwietnia w godz. 8.00-16.00.
Nieczynne tylko 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych
Wstęp do muzeum wolny, parking płatny.