Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Atlasy Polska Niezwykla w naszym sklepie
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: historie niezwykłe Protokół trachenberski (żmigrodzki) podpisany w barokowym pałacu Hatzfeldów

Żmigród

Protokół trachenberski (żmigrodzki) podpisany w barokowym pałacu Hatzfeldów

Niemiecka nazwa Żmigrodu to Trachenberg. W tutejszym barokowym pałacu Hatzfeldów w lipcu 1813 r. doszło do spotkania króla Prus Fryderyka Wilhelma III z carem Rosji Aleksandrem I. Podpisano wówczas protokół trachenberski (żmigrodzki), który ostatecznie przypieczętował los Napoleona Bonaparte. Przedstawiciele Prus, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii i Szwecji zawarli w Żmigrodzie pakt sojuszniczy, którego celem było ostateczne pokonanie Francji. Historia pokazała, że dla koalicjantów porozumienie okazało się owocne. Bez układu w Żmigrodzie najprawdopodobniej nie doszłoby do Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r.

Pałac podpalili w 1945 r. czerwonoarmiści. Dziś w otoczeniu zdziczałego parku stoją ruiny dawnej rezydencji Hatzfeldów. Zachowała się stojąca tuż obok XVI-wieczna wieża dawnego zamku. Na jej ścianie w 1913 r. umieszczono tablicę upamiętniającą podpisanie protokołu żmigrodzkiego. Nie przetrwała wyzwolenia. Jej replikę odsłonięto w latach 90. XX w.

Ruiny pałacu i wieża znajdują się na północny-wschód od miasta, nad Baryczą, w pobliżu skrzyżowania dróg nr 5 i nr 439.

Wskazówki

marekpic niedziela, 27 lipca 2014, 20:18
Całkiem niedawno zrewitalizowano zabytkowy park, który zachęca do spacerów

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na