Nie tylko stawy
Milicz, wywołujący przeważnie skojarzenia z wspaniałą przyrodą stawów, może się także poszczycić interesującymi zabytkami. W zachodniej części miasta, nad leniwie płynącą Baryczą, warto zobaczyć ruiny XIV-wiecznego zamku.
W pobliżu stoi klasycystyczny pałac z XVIII wieku otoczony parkiem w stylu angielskim. Bedąc w pałacu, warto zajrzeć do Izby Regionalnej, gdzie można zapoznać się z historią i kulturą regionu Doliny Baryczy.
Inną milicką atrakcją jest pochodzący z początku XVIII w., pierwotnie ewangelicki Kościół Łaski. Podobnie jak po wojnie 30-letniej, w wyniku zawartych układów, powstały Kościoły Pokoju, tak w trakcie wojny północnej toczonej przez Szwecję, Danię, Rosję i Saksonię, a chwilami także Polskę i Prusy (1700-1721), na mocy traktatu w Altranstädt (1706), śląscy ewangelicy otrzymali prawo budowy sześciu Kościołów Łaski. Jeden z nich stanął w Miliczu.
Dziś pełni funkcje katolickiego kościoła pomocniczego pw. św. Andrzeja Boboli. Świątynia niedawno przeszła kompleksowy remont. Na zewnątrz zabytek pyszni się bielą tynków oplecionych czarnymi belkami drewnianego szkieletu. Z muru pruskiego wzniesiono nie tylko ściany kościoła, ale także stosunkowo wysoką wieżę. We wnętrzu zachowały się trzy kondygnacje empor.