Do Krakowa po obwarzanki, do Zakopanego po oscypki, a po najlepsze owoce do gminy Gdów, gdyż - jak twierdzą jej mieszkańcy - tutaj najlepiej smakują gruszki, jabłka, śliwki i truskawki. Dziesiątki odmian tych owoców sprawiają, że amatorzy zdrowej, naturalnej żywności chętnie tu przyjeżdżają, by degustować, a następnie kupić bezkonkurencyjne dżemy, soki bez konserwantów czy sadzonki drzew i krzewów. To również doskonała okazja, by doświadczyć serdeczności i gościnności gdowskich gospodarzy. W trakcie miłej pogawędki chętnie uraczą lokalną nalewką czy śliwowicą domowej roboty.
Gmina Gdów ma trzy atrakcje turystyczne, dzięki którym stała się znana w Małopolsce. W Pierzchowie urodził się generał Jan Henryk Dąbrowski, w Hucisku zaś mieszkał Tadeusz Kantor, po którym oprócz domu pozostał niecodzienny pomnik - betonowe krzesło wysokości 10 m. Trzecią atrakcją gminy jest Szlak Owocowy, będący częścią Małopolskiego Szlaku Owocowego. Podobny projekt o nazwie Styryjska Droga Jabłkowa zrealizowano ponad 20 lat wcześniej w Austrii - pomysł ten spodobał się bardzo polskim sadownikom. Dzisiaj na terenie gminy Gdów już kilkanaście gospodarstw promuje lokalne owocowe przysmaki. Każde z nich dostało certyfikat umożliwiający sprzedaż wyłącznie naturalnych przetworów. Nie ma problemu z trafieniem do takich domostw. Wszystkie leżące na trasie są oznakowane specjalnymi tablicami z logo - dwoma czerwonymi jabłuszkami. Wędrówkę po Szlaku Owocowym uatrakcyjniają letnie festyny, koncerty i jarmarki.
W samym Gdowie warto zobaczyć Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej, którego najstarsze fragmenty (część murów i stara zakrystia) pochodzą jeszcze z XIV w.