Mimo, że autostrad w Polsce wciąż jest za mało a dziur w drogach tak dużo jak w szwajcarskim serze, to osiągnięcia polskich drogowców doczekały się muzeum. Wprawdzie wielu kierowców uzna, że Muzeum Drogownictwa zwiedzać nie musi, bo prawdziwy skansen ma na drodze, jednak dla miłośników historii techniki placówka w Szczucinie to prawdziwy rarytas.
Działające od 1982 r. muzeum gromadzi wszelkie przedmioty związane z polską techniką drogową i mostową. Na otoczonym lasem terenie o powierzchni ok. 2 ha można zobaczyć stare maszyny i urządzenia służące do budowy bądź utrzymania dróg: równiarki, spycharki, walce, beczkowozy, szczotki mechaniczne oraz kotły do asfaltu. Ciekawość kierowców na pewno wzbudzi zaaranżowana chronologicznie ekspozycja fragmentów różnych rodzajów nawierzchni.
W galeriach wewnątrz budynku, którego bryła kształtem przypomina most, przedstawiona jest historia polskiego drogownictwa. Są tutaj stare znaki i tablice, dokumentacje, projekty i modele mostów, przyrządy pomiarowe i narzędzia, a nawet mundury dróżników. Dla osób, które nie samą techniką żyją, jest też wystawa malarska przedstawiająca... drogi i mosty w sztuce.
Szczucińskie muzeum powstało przy drodze krajowej nr 73 z Kielc do Tarnowa. Wstęp jest wolny. Ponadto, po uprzednim uzgodnieniu, na miejscu można skorzystać z grilla. Należy tylko mieć ze sobą węgiel drzewny i kiełbaski. I jak tu nie lubić polskich drogowców?
Muzeum Drogownictwa w Szczucinie,
Wydział Historii Drogownictwa
ul. 1 Maja 39
tel. 14-643-63-81