Ponad niską zabudową niewielkiego Pilzna górują bryły dwóch budowli - kościoła św. Jana Chrzciciela i klasztoru oo. karmelitów. Pierwszy z nich został wzniesiony ok. 1256 r. przez opatów tynieckich. Gotycka, murowana z cegły i kamienia świątynia, po wielokrotnych przebudowach w wyniku najazdu wojsk węgierskich w 1474 r. i kolejnych pożogach w latach 1536, 1700 i 1877, ostatecznie uzyskała formę trzynawowej bazyliki. Na jej murach zachowały się liczne ślady rekonstrukcji oraz burzliwych dziejów miasta. Pomimo dużych rozmiarów wnętrze kościoła jest przytulne, pełne ciepła i uroku, dzięki bogatemu wyposażeniu. Do najwspanialszych zabytków należy późnogotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Do odwiedzenia klasztoru oo karmelitów - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - przyciąga słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia. Wierni zwracali się o pokrzepienie do pilzneńskiej Madonny w okresie zawirowań wojennych, czynią to również obecnie w chwilach smutku i zwątpienia. Wystawiony w ołtarzu kaplicy północnej obraz przedstawia całą postać Maryi w koronie, ubraną w srebrną suknię wykonaną według projektu Jana Matejki z 1883 r. Obraz w szerokich, złoconych ramach, ozdobiony licznymi wotami, ma metalową zasłonę z herbem Pilzna.
Słynny wizerunek najprawdopodobniej dotarł do Pilzna w pierwszych latach chrześcijaństwa za sprawą Sierosława - ucznia św. Metodego, ale kult Madonny Pilzneńskiej znacznie się wzmógł po najeździe tatarskim w 1241 r. Według przekazów kilka mieszkanek Pilzna, by nie wpaść w ręce wrogów, roznieciło wtedy ogień i dokonało samospalenia. Pośród popiołów ujrzano wówczas otoczony błyszczącą łuną wizerunek Maryi. Oryginalny obraz oraz jego pierwsza kopia spłonęły podczas najazdów węgierskich na miasto. Obecnie podziwiana wersja pochodzi z drugiej połowy XVII w. Matce Bożej Pocieszenia hołd składali królowie polscy: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło oraz królowa Jadwiga.