Według legendy, w głębiach granicznego pasma Czantorii (najwyższy szczyt, Wielka Czantoria, ma 995 m n.p.m.) znajduje się złota komnata. W jej wnętrzu zakuci w srebrny oręż, uśpieni rycerze czekają na sygnał do wymarszu, by walczyć ze złem i niesprawiedliwością na świecie. Podanie o czuwających wojownikach posłużyło władzom Ustronia i czeskiego miasteczka Nydek do uzyskania funduszy z Unii Europejskiej na wyznaczenie i zagospodarowanie szlaku turystycznego "Ścieżka Rycerska".
Trasa rozpoczyna się w Ustroniu przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Czantorię i prowadzi przez piękne bukowo-świerkowe lasy. Wierzchołek Czantorii jest doskonałym punktem obserwacyjnym, a ze zbudowanej po czeskiej stronie kilkunastometrowej wieży widokowej rozciąga się wspaniała panorama. Na samej górze ścieżka rozwidla się - jedno ramię prowadzi do Nydka, a drugie do Ustronia, ale w obydwu przypadkach na dole czekają na turystów karczmy oferujące iście książęce dania. Przed obfitą ucztą po polskiej stronie warto zatrzymać się na moment w kuźni wyrabiającej pamiątkowe podkowy przynoszące szczęście ich posiadaczom. Według opowieści związanej z Czantorią, mieszkający w tej okolicy ubogi kowal na prośbę pewnego rycerza podkuł konie całej jego drużyny. W podzięce otrzymał starą podkowę, która po pewnym czasie przemieniła się w najczystsze złoto.
Ustroń oferuje również dziesięć różnej długości interesujących tras spacerowych, np. Szlak Źródlany, Sanatoryjny czy Widokowy. Jedna ze ścieżek prowadzi do Leśnego Parku Niespodzianek, gdzie żyją m.in. orły, sokoły i jastrzębie oraz sarny i daniele. Podczas wycieczek po wszystkich oznakowanych szlakach można także podziwiać rzadko spotykany przykład zachowania równowagi w rozwoju miasta - widać tu wyraźną harmonię między sferą przemysłową a uzdrowiskową.