W 1974 r. na Śnieżce odnotowano pogodowy rekord Polski: mgła spowijała szczyt przez 144 godziny. Karkonosze charakteryzują się największą w kontynentalnej Europie liczbą dni z mgłą - średnio 296 dni w roku, w rekordowym 1974 było ich aż 338.
Dni w pełni słonecznych i bezwietrznych jest na Śnieżce w ciągu roku niewiele. Średnio 178 dni w roku to dni pochmurne. Na Śnieżce jest też bardzo wietrznie... Maksymalna prędkość wiatru często przekracza 50 m/s. Charakterystycznym zjawiskiem dla rejonu Śnieżki jest zjawisko inwersji temperatury. Wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza podnosi się, podczas gdy wszędzie indziej w takich warunkach - spada.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła dolnośląskie
Jest to najwyższe wzniesienie Karkonoszy, a zarazem Sudetów. Leży na granicy polsko-czeskiej. Dla Czechów to także najwyższy punkt w ich kraju. Szczyt Śnieżki stanowi zbudowany ze skał metamorficznych twardzielec o kształcie nieregularnej trójbocznej piramidy, górujący ok. 200 metrów nad Równią pod Śnieżką. W latach 1966-74 zbudowano Obserwatorium IMGW. Zaprojektowano je w formie przypominającej trzy latające talerze. W lutym 2007 r. jego konstrukcję naruszyła katastrofa budowlana. Mimo katastrofy nie przerwano prowadzenia obserwacji meteorologicznych, ponieważ jest to jedno z dwóch w Polsce (obok Kasprowego Wierchu) obserwatoriów włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich.
Ze szczytu roztacza się wspaniała, rozległa panorama. Można stamtąd podziwiać całą Kotlinę Jeleniogórską. (amw1@go2.pl)