W XIX w. Żelazno, podobnie jak inne miejscowości położone w dolinie Białej Lądeckiej chętnie odwiedzali turyści. Za szczególną atrakcję uchodził zespół pałacowy wzniesiony w latach 1797-1798 i otoczony romantycznym parkiem. Kupił go wraz częścią wsi jeden z najbogatszych przemysłowców XIX-wiecznej Europy - Hermann Dietrich Lindheim, właściciel kopalń i hut w Czechach. Należała do niego pierwsza w Prusach mechaniczna przędzalnia bawełny, zbudowana w 1822 r. w pobliskich Ołdrzychowicach Kłodzkich.
Na początku XX w. pałac rozbudowano i założono okazałą oranżerię usytuowaną nietypowo na piętrze budynku. Wtedy też powstało wspaniałe ogrodzenie parku i brama wjazdowa, które przetrwały do dzisiaj. W niezłym stanie zachowały się też pałacowe wnętrza: marmurowe schody czy piękna sala balowa. Również wypielęgnowany park z egzotycznymi drzewami do dzisiaj wzbudza zachwyt.
Pałac położony jest w dolnej części Żelazna. Chowa się w zieleni parku przy wjeździe do wsi drogą nr 33 od strony Kłodzka. W centrum Żelazna znajduje się jeszcze jedna rezydencja. To dwór Münchhausenów, wzniesiony w XIX w. Ma dość mroczny wygląd, ale to ciekawe miejsce. Stoi w otoczeniu starego parku krajobrazowego.