Podgórskie tereny Sudetów słynęły z produkcji świetnej jakości płótna lnianego. Na handlu tym wyrobem wzbogaciły się Jelenia Góra, Świdnica, a także Wrocław. Cystersi z Krzeszowa, do których należało Chełmsko Śląskie, sprowadzili tkaczy płótna z Czech i zbudowali dla nich w 1707 r. zespół dwunastu podcieniowych domów, zwanych dziś "Dwunastoma Apostołami". W tym samym czasie dla bawarskich tkaczy adamaszku wzniesiono siedem murowano-drewnianych domów, nazwanych później "Siedmioma Braćmi".
Osiedla tkaczy budowano zwykle nad potokiem, w którym mogli moczyć płótno, w terenie pagórkowatym, by potem na południowych zboczach bielić je w słońcu. Konieczna była też obfitość drewna do uzyskiwania potażu potrzebnego do bielenia tkanin. Z niezwykle malowniczych "Dwunastu Apostołów" ocalało jedenaście domów i dziś są atrakcją turystyczną. Z zespołu "Siedmiu Braci" pozostał niestety tylko jeden. Pozostałe spłonęły w latach 50. XX w. Domy tworzące zespół "Dwunastu Apostołów" to dziś jedyny tego typu obiekt w Polsce. Stoją przy ulicy Sądeckiej. W domu pod numerem 15 mieści się sympatyczny sklepik z pamiątkami.
Można tu kupić wyroby z lnu. Pod numerem 19 działa jedyny w "Dwunastu Apostołach" warsztat tkacki. Pan Zbigniew Białas prowadzi pracownię artystycznego tkactwa ręcznego. Warto zobaczyć pracujących przy krosnach lub samemu spróbować zgłębić tajniki tkania. Izba działa przez cały rok, codziennie w godz. 9.00-17.00.