Wznosząca się nad Duklą góra Cergowa (716 m n.p.m.) ma charakterystyczną, jakby przygarbioną sylwetkę, a jej północne stoki, jak na Beskid Niski,są niezwykle strome. Miłośnicy "prawdziwych gór" powinni zdobyć szczyt właśnie od tej strony.
Na górze utworzono dwa florystyczne rezerwaty. Pierwszy, "Cisy w Nowej Wsi", chroni 50 okazałych cisów, drugi zaś, "Rezerwat 1000-lecia", to las jodłowo-bukowy skrywający wiele ciekawych obiektów - jednym z nich jest kapliczka ze Złotą Studzienką. Ponoć właśnie tutaj św. Jan z Dukli rozpoczął pustelnicze życie.Żródełko i kaplica znajdują się w leju osuwiskowym, poniżej powstało torfowisko. Można tu dojść z Dukli szlakiem znakowanym biało-żółtymi kwadratami.W okolicy jest także kilka niewielkich jaskiń o bardzo oryginalnych nazwach, np. Jaskinia gdzie Wpadł Grotołaz i Jaskinia gdzie Spadł Samolot.Z łąk położonych na wschód od wierzchołka roztaczają się wspaniałe widoki. W tym rejonie widzi się często liczne stada kóz,gdyż pobliska Zawadka Rymanowska jest ośrodkiem ich hodowli.
Położony na południowy wschód od Cergowej szczyt Piotrusia (728 m n.p.m.), porośnięty starym bukowym lasem, zdobi grzęda skalna. Piaskowcowe skałki są bardzo malownicze, choć ich wysokość nie przekracza kilku metrów. Piotruś jest najwyższym szczytem wschodniej części Beskidu Dukielskiego, jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa petra (skała). Na górę prowadzą znaki biało-żółtego kwadratu z leśniczówki Stasiane w przełomie rzeki Jasionki, które kończą się przy cerkwi w Zawadce Rymanowskiej. Turyści wprawieni w posługiwaniu się mapą powinni odszukać dwa obudowane źródła przypominające małe stawy - Murowaną i Świętą Studnię. Ponoć przy tej drugiej odpoczywał kiedyś św. Jan z Dukli.