Kościół Chrystusa Króla (XV w., przebudowany XVII/XVIII w.)
Wieś, o której wiadomo z dokumentów pisanych, że istniała już na początku XIII wieku. O dużym znaczeniu była, skoro nadawano w jej nazwie wielkość - do roku 1945 nazywała się Grossendorf. Kościół dziś istniejący to świadek historii tego miejsca. Zbudowany w XV wieku, na podwalinach wcześniejszej budowli, ulegał wielu zniszczeniom wskutek licznych wojen. Zawsze odbudowywany. W XVII wieku został powiększony ale już w XIX wieku konieczny był jego remont. II wojna światowa spowodowała jego wielkie zniszczenia, prace przy jego odbudowie zakończono w roku 1957.
Świątynia w swojej historii służyła katolikom i protestantom. Miała więc za patrona św. Wawrzyńca, Matkę Boską Różańcową a obecnie Chrystusa Króla. Obecny kościół, w swojej zasadniczej formie zachował swój gotycki kształt. Skarpowane ściany, okna w gotyckiej formie i potężna wieża od frontu, na planie kwadratu - jak baszta zbudowana do obrony.
Kościół jest budowlą orientowaną, jednonawową, z mniejszym poligonalnie ( wielobocznie ) zamkniętym prezbiterium i przyległą doń zakrystią. We wnętrzu kościoła dostrzegamy protestancką formę wykorzystania wnętrza, w której zastosowano dwie kondygnacje empor ozdobione scenami Starego i Nowego Testamentu. Drewniane stropy z plafonami przedstawiającymi : w nawie głównej - zesłanie Ducha Świętego, w prezbiterium - chrzest w Jordanie.
Warto zwrócić uwagę na całopostaciowy nagrobek hrabiny Eleonory Niebelschutz zmarłej w XVIII wieku.