Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Krzelów

Kościół św. Marcina (1860)

Krzelów (niem. Krehlau) jest starą wsią w powiecie wołowskim. Jej początki sięgają XIII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości związana jest z kościołem parafialnym i pochodzi z 1220 r. Wieś była własnością królewską oraz w wyodrębnionej części kościelną. Kościół w Krzelowie znajdował się w części wsi będącej własnością parafii, a obejmującą 10 posesji. W 1860 r. starą świątynię zastąpił nowy kościół o neogotyckiej architekturze popularnej w XIX wieku.

Kościół św. Marcina zbudowano z klinkierowej cegły, do wysokości okien układanych pasami o dwóch kolorach. Budowla składa się z nawy półokrągłego prezbiterium oraz wieży zwieńczonej blaszaną sygnaturką. We wnętrzu kościoła umieszczono pochodzące z poprzedniej świątyni epitafia z XVI wieku. Wraz z kościołem powstało nowe, ażurowe ogrodzenie z nietynkowanej cegły.

Opis uzupełnił: zbyszekF60 21-08-2012

Polecane miejsca

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na