Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła pochodzą z 1192 roku. Był to skromny jednonawowy budynek murowany z piaskowca. Świątynia była wielokrotnie nawiedzana przez pożary przez co była kilkakrotnie odbudowywana i restaurowana. Gotycki kościół ewangelicki Najświętszej Marii Panny wzniesiony został w latach 1362-1386. Kościół posiadał już trzy nawy i niższe wieże. Na początku XV wieku zbudowano prostokątne prezbiterium i kaplice Sukienników, podczas dalszej rozbudowy dobudowano chór i podwyższono nawę środkową.
W XIX wieku po kolejnym pożarze zbudowano dwie wysokie wieże o wysokości około 62 m, dobudowano nawy i zmieniono wnętrze na halowe. Obecnie kościół posiada wystrój w stylu neogotyckim z początku XX wieku. W przęśle między wieżami i kaplicą Sukienników zachowały się oryginalne sklepienia gotyckie z XV wieku. Po obu stronach wejścia głównego znajdują się dwa renesansowe nagrobki. Zabytkową wartość mają również epitafia i nagrobki z XVII i XVIII wieku, fragmenty gotyckiego ołtarza oraz organy z 1914 roku zdobione oryginalnymi rzeźbami barokowymi. Na północnej wieży kościoła znajduje się punkt widokowy. Kościół Najświętszej Marii Panny jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku.
Od 1908 r. należy do parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Wielokrotna przebudowa i rozbudowa kościoła spowodowała nadmierne obciążenie fundamentów budowli. W ostatnich latach zostały wykonane ekspertyzy które wykazały pilną potrzebę wzmocnienia fundamentów. Obecnie świątynia przechodzi gruntowny remont, wzmocniono łącznik i konstrukcję więźby dachowej. Potrzebny jest również remont wież i utwardzenie gruntu poprzez tzw. palowanie.