Pierwotnie w 1294 roku dzięki fundacji księcia Henryka V wzniesiony został niewielki ceglany gotycki kościół. W XIV wieku kościół był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W XVI wieku od 1548 roku świątynia zaczęła pełnić rolę nekropolii Piastów legnicko-brzeskich. Do kościoła przeniesiono epitafia, groby i zaczęto w nim składać sarkofagi ze zmarłymi rodziny książęcej. Pod koniec XVII wieku kościół został przekazany jezuitom.
Na początku XVIII wieku budynek starego kościoła zawalił się i na jego miejscu w latach 1714-1727 wzniesiono nowy. Obecny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela wzniesiony jest w stylu barokowym, posiada jednonawowe założenie z szeregiem kaplic bocznych o bogatym wyposażeniu. Wnętrze kościoła przestrzenne o długości 60 m, szerokości 30 m i wysokości nawy 25 metrów. Sklepienia nawy są kolebkowe o konstrukcji drewnianej. Ołtarz główny pochodzi z końca XIX wieku. Wykonany jest z marmuru, posiada kolumny pomiędzy którymi ustawione są rzeźby ewangelistów. W kościele znajduje się kilka ołtarzy barokowych przeniesionych w XIX wieku ze zlikwidowanych kościołów legnickich.
W latach 1677-1678 ocalałe prezbiterium kościoła gotyckiego przebudowano na Mauzoleum Piastów. Wnętrze mauzoleum ma kształt rotundy, kopułę zdobi malowidło przedstawiające władców Polski - Piastów. Fundatorką Mauzoleum była księżna Ludwika Anhalt - matka ostatniego księcia z rodu Piastów. Kościół św. Jana z Mauzoleum Piastów jest jednym z najcenniejszych barokowych zabytków na Dolnym Śląsku.