Leżące kilka kilometrów na północ od Krosna skały piaskowcowe zwane Prządkami cieszą się zasłużoną opinią najbardziej malowniczego rezerwatu geologicznego na karpackich pogórzach, a także w całej południowej Polsce. Każda z wysokich nawet na ponad 20 m skał ma swoją nazwę (np. Prządka-Baba, Prządka-Matka). Najbardziej spektakularne wznoszą się najbliżej drogi nr 991.
Geolodzy twierdzą, że twarde piaskowce ciężkowickie dużo lepiej oparły się procesom wietrzenia niż otaczające je stoki i właśnie dlatego powstały charakterystyczne formy tzw. grzybów skalnych. Okoliczni mieszkańcy już wiele lat temu znaleźli jednak zupełnie inne wyjaśnienie historii tej osobliwości przyrody. W tych skałach o fantazyjnych kształtach wyobraźnia ludzi kazała widzieć pochylone nad pracą kobiety. Jak głosi legenda, prządki to siostry, panny ze dworu w Korczynie, które zostały zaklęte w kamień za karę, że pracowały (przędły) w niedzielę. Podobno dziewczyny rywalizowały o względy tego samego młodzieńca, więc zdecydowały, że wygra ta, która pierwsza uprzędzie nici na swoją suknię ślubną. Wyścigu nie przerwały nawet w dzień świąteczny i pracowały w ukryciu w lesie na wzgórzu. Los je jednak ciężko ukarał, zamieniając w głazy do dziś zdobiące szczyt góry.
Po obejrzeniu Prządek warto odwiedzić położony ponad kilometr na zachód zamek Odrzykoń. Przy okazji można zdobyć nieodległy szczyt Królewskiej Góry (554 m n.p.m.).