Nazwa wsi pochodzi od łopuchów, czyli rozłożystych liści łopianu rosnącego w tych okolicach. Niedaleko jest stąd Spisz i w Pieniny, tędy przechodzi także szlak zwany Papieskim - prowadzący m.in. na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz (1310 m n.p.m.). Tę maleńką wieś szczególnie ukochał ksiądz profesor Józef Tischner. Wybitny polski filozof i kapłan spędził tutaj swoje dzieciństwo i młodość.
W Łopusznej jest kilka ciekawych miejsc.
Przede wszystkim uwagę zwraca ponad 500-letni, drewniany kościół pw. Trójcy Świętej. Ten unikatowy zabytek, znajdujący się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, prawdopodobnie powstał jako pokutna fundacja jednego z miejscowych zbójców. Wielokrotnie przerabiany i remontowany, nie jest już jednolity stylistycznie. W jego zacisznym wnętrzu, pośród zapachu drewnianych bali, łatwo odnaleźć spokój.
W pobliżu stoi XVIII-wieczny szlachecki dworek, zwany dworem Tetmajerów (przez jakiś czas jego właścicielem był Leon Przerwa-Tetmajer, stryj poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera). W latach 70. XX w. budynek został przejęty przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, które odrestaurowało go, a w środku zorganizowało Muzeum Kultury Szlacheckiej.
Na miejscowym cmentarzu, w 2000 r. pochowano ks. Tischnera. Na jego grobie zawsze są świeże kwiaty. Kilka razy w roku przyjeżdżają tu intelektualiści, artyści oraz uczniowie szkół, których patronem został ks. Tischner - wspólnie oddają hołd Najznakomitszemu łopuszaninowi.
Zespół Dworski w Łopusznej - Muzeum Kultury Szlacheckiej tel. 0-18-265-39-19