W dwóch sąsiadujących ze sobą wsiach zachowały się piękne XVIII-wieczne drewniane cerkwie (dziś kościoły).
Smukła sylwetka świątyni w Świątkowej Małej najlepiej prezentuje się od strony pobliskiego cmentarza. Znawcy uważają ją za jedną z ładniejszych drewnianych cerkwi w Polsce. Jej ozdobą jest wiszące na bocznej ścianie, prawie 2-metrowej wysokości przedstawienie Sądu Ostatecznego, datowane na XVII w, które warto zobaczyć. W ikonostasie zachowało się wiele cennych oryginałów. Wśród nagrobków stojących obok budowli łatwo odszukać niepozorny pomnik, kilkadziesiąt lat temu wystawiony Białej Matronie. Kim była wiedzą tylko miejscowi…
Wnętrze cerkwi w Świątkowej Wielkiej pokrywa barwna polichromia malowana na deskach i belkach, powstała prawdopodobnie w XVIII w. Z niewysokiego grzbietu położonego po przeciwnej stronie drogi, nad starym cmentarzem z malowniczymi kamiennymi krzyżami, rozpościera się wspaniała panorama okolicznych gór, którą warto zobaczyć. Osadę otaczają niewysokie szczyty leżące w granicach Magurskiego Parku Narodowego (idealna okolica na wycieczki rowerowe).
O klucze do obydwu świątyń należy pytać w pobliskich domach. W Świątkowej Wielkiej w 1911 r. odnotowano pierwszy przypadek przejścia Łemków z wyznania greckokatolickiego na prawosławie. 16 lat później w ślady zdecydowanej rodziny poszła już cała wieś.