Przy granicy Ciężkowic, niewielkiego miasteczka nad rzeką Białą Tarnowską, znajduje się unikalny rezerwat geologiczny "Skamieniałe Miasto".Wyrzeźbione przez naturę w piaskowcu i zlepieńcu ciężkowickim skałki tworzą miejscami prawdziwe labirynty z wąskimi przejściami, stopniami, wąwozami i wodospadami. Za zabytek przyrody uznano je już w 1931 r., a w 1974 r. utworzono tu rezerwat krajobrazowy
Ze skałami o bardzo czarujących nazwach, takich jak: Czarownica, Warownia, Piekiełko, Grupa Borsuka, Lisi Wąwóz związane są liczne legendy. I tak ponoć skała Ratusz była siedzibą magistratu, a rajcowie zamiast troszczyć się o losy grodu i jego mieszkańców wybrali huczne swawole, pijaństwo i rozwiązłość. Za karę Ratusz skamieniał, pochłaniając rajców, którzy umierali z pragnienia. Ponoć ożyją dopiero wtedy, gdy przepływająca w pobliżu rzeka zaleje skalną szczelinę na szczycie.
Na przełomie XIX i XX w. urzędnicy z magistratu w Ciężkowicach stanęli na przeszkodzie planom poczynionym przez Ignacego Jana Paderewskiego, właściciela dóbr w sąsiedniej miejscowości - Kąśnej Dolnej. Tego wielkiego muzyka, męża stanu i gorącego patriotę zachwyciły majestatyczne i dziwacznie uformowane skalne ostańce na zboczu doliny dochodzącej do jego posiadłości. Zapragnął kupić teren Skamieniałego Miasta i połączyć go z parkiem przy własnym dworku. Nosił się także z zamiarem zbudowania pod skałami pensjonatów dla letników, ale nie wyrażono zgody na wydzierżawienie tego obszaru. Decyzję motywowano potrzebą utrzymania gminnego pastwiska dla bydła i owiec. Pojawiły się też argumenty natury moralnej. Urzędnicy obawiali się, że miejscowa ludność może być narażona na zgorszenie widokiem roznegliżowanych przybyszów. Jedno jest pewne: teraz turyści są tu mile widziani i specjalnie dla nich wyznaczono wiele szlaków.
Zachwyt wielkiego Polaka Skamieniałym Miastem upamiętnia Baszta Paderewskiego - skałka nazwana tak z okazji wmurowania 3 listopada 1985 r. tablicy pamiątkowej w 125 rocznicę jego urodzin. W 1910 r., na jednej ze skałek, Paderewski ufundował tablicę pamiątkową dla uczczenia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.