Odkrycie w latach 1972-1976 prawie 600 grobów ciałopalnych z okresu od ok. 500 r. p.n.e. do 200 r. n.e. zainspirowało badaczy do zaprezentowania zabytków archeologicznych na miejscu ich odnalezienia. Ekspozycję urządzono w trzech pawilonach. Oprócz grobów jamowych, stanowiących formę dominującą, można tu również zobaczyć groby skrzynkowe, podkloszowe i popielnicowe. Groby skrzynkowe zawierały od jednej do kilkunastu popielnic z ludzkimi szczątkami. Dużą atrakcją turystyczną jest unikatowy w skali kraju grób o długości ok. 8 m, zbudowany z płasko łupanych płyt kamiennych. W każdej z jego czterech komór znaleziono od 8 do 14 popielnic.
Aby uzmysłowić zwiedzającym, na czym polega praca archeologa, obiekty pokazane są w różnych fazach eksploracji. Już w 1976 r. ekspozycję archeologiczną zaczęto powiększać o część etnograficzną, atrakcyjną zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dotychczas przeniesiono tu 23 obiekty reprezentujące tradycyjne wiejskie budownictwo trzech regionów etnograficzno-historycznych: Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej. Są tu chałupy, budynki gospodarcze, wiatraki, remiza strażacka, kuźnia i tartak. Planuje się przeniesienie jeszcze piętnastu obiektów. W ten sposób, dzięki wspólnej pracy specjalistów z różnych dziedzin, powstał jedyny w Polsce skansen archeologiczno-etnograficzny, będący oddziałem Muzeum Okręgowego w Pile.
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku zaprasza od maja do końca października codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 10.00-18.00. Poza sezonem możliwy jest tylko spacer po terenie skansenu, bez zwiedzania wnętrz (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00).