Ponad tysiąc lat temu w sercu regionu zwanego Krajną, na górce wśród lasów istniał krąg kultowy, gdzie Słowianie modlili się do swoich bogów. W tym miejscu w 1079 r., przy studzience dla bydła, na ogromnym dębie ukazała się pasterzowi Matka Boża. Było to pierwsze objawienie Matki Bożej na ziemiach polskich, a stało się to w dwa miesiące po zamordowaniu w Krakowie biskupa Stanisława Szczepanowskiego.
Wodzie ze studzienki przypisywano cudowne właściwości. W miejscu objawienia, z fundacji Bolesława Krzywoustego, zbudowano w 1111 r. pierwszy kościół z dębowych bali. Od tego czasu kult maryjny kwitł tu przez wieki, choć przyćmiony blaskiem innych sanktuariów. W czasach reformacji świątynia została spalona przez protestantów, a studzienka z cudowną wodą zasypana. Sanktuarium odżyło i zyskało na znaczeniu za sprawą bernardynów, którzy w 1648 r. wznieśli tu nowy, murowany kościół i umieścili w nim cudowny obraz Matki Bożej Góreckiej.
Od 1984 r. w Łobżenicy co roku urządzane jest Misterium Męki Pańskiej, którego akcja rozgrywa się na placu Objawienia - tam, gdzie ukazała się Matka Boska. W trakcie misterium aktorzy wraz z widzami przebywają Drogę Krzyżową przez Gaj Górecki. W rolę Jezusa wciela się zawsze ksiądz z tutejszego zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Najbardziej poruszające są realistyczne sceny biczowania i ukrzyżowania.