Brat Kanclerza Wielkiego Koronnego, wojewoda sandomierski Krzysztof Ossoliński wzniósł jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce, znaną jako zamek Krzyżtopór. Nazwę swą zamek zawdzięczał ponoć umieszczonym na bramie wjazdowej kamiennym płaskorzeźbom: krzyża - symbolu wiary i topora - herbu Ossolińskich.
Wybudowany w latach 1621-1644, łączył elementy rezydencji i warowni. Zachwyca dobrze zachowany system fortyfikacji z pięcioma bastionami. Rozplanowanie pałacu nawiązuje do kalendarza: miał 4 wieże (pory roku), 12 wielkich sal (miesiące), 52 pokoje (tygodnie) i 365 okien (dni). Zamek wyposażony był w system wentylacyjny i grzewczy. W jednej z wież nad jadalnią umieszczono akwarium z egzotycznymi rybami. W stajniach, mogących pomieścić 300 koni, nad marmurowymi żłobami umieszczono zwierciadła, które odbijając światło wpadające przez okna rozświetlały pomieszczenia.
Zamek w czasie potopu szwedzkiego został podstępnie zdobyty i od tego czasu mimo prób wskrzeszenia popadał w ruinę. Jest to jednak ruina majestatyczna, onieśmielająca swym ogromem. W tym ciekawym miejscu, na dziedzińcu zamkowym wiosną odbywają się Turnieje Rycerskie o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego.