W ołtarzu bazyliki mniejszej pod wezwaniem MB Królowej Rokitniańskiej znajduje się obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Dzieło pochodzi z pierwszej połowy XVI w. Jego autor jest nieznany, wywodził się z kręgu niderlandzkiej szkoły malarstwa. Obraz jest być może fragmentem większego dzieła. Wizerunek Maryi nie ma cech ikony. Matkę Bożą przedstawiono w sposób pełnoplastyczny, nietypowo, bo z odsłoniętym uchem.
Obraz znalazł się w Rokitnie za sprawą opata Jana Opalińskiego, który w 1669 r. przeniósł go z kościoła w Bledzewie. 4 marca 1670 r.ogłoszono dekret uznający obraz za cudowny.
Dzieło to było otaczane szczególną czcią przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, który zabrał je do Warszawy i umieścił w kaplicy Zamku Królewskiego. Wizerunkowi Matki Bożej władca przypisywał sprawienie cudu uśmierzenia waśni pomiędzy stronnictwami zwalczającymi się w czasie jego panowania. Obraz ozdobiono misternej roboty orłem królewskiej fundacji, który w formie zbliżonej do ryngrafu umieszczono w dolnej partii dzieła.
W 1671 r. obraz został uroczyście przeniesiony z powrotem do Rokitna.