Zakopane, co jest grane?
Co roku w drugiej połowie sierpnia Dolna Rówień Krupowa zamienia się w tętniącą góralską muzyką wioskę. Organizowany od 1968 r. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich już na dobre wpisał się w kalendarz zakopiańskich atrakcji. Koncerty konkursowe, na które wstęp jest wolny, są doskonałą okazją do poznania muzyki, kultury i folkloru górali z różnych stron świata, gdyż o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi rywalizują kapele nie tylko z Polski, ale też z kilkunastu krajów europejskich, a zazwyczaj przyjeżdża również kilka grup z jeszcze bardziej odległych zakątków globu. Przy okazji odbywają się lekcje tańca, degustacje potraw regionalnych oraz kiermasze sztuki ludowej.
Festiwal jest wyjątkową okazją, aby na własne oczy przekonać się, że istnieje "to specyficzne coś", co łączy górali z całego świata. Impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, tak jak i muzyka góralska, która zagościła już na stałe w polskiej kulturze popularnej, dzięki takim zespołom jak Trebunie Tutki (muzykująca rodzina z Białego Dunajca), Golec uOrkiestra (którą założyli bracia bliźniacy ze wsi Milówka koło Żywca) czy Zakopower (z pochodzącym z Zakopanego liderem Sebastianem Karpielem-Bułecką).
Na początku maja scena na Dolnej Równi Krupowej rozbrzmiewa dźwiękami muzyki jazzowej. Zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego jazzu można wtedy posłuchać także w czasie koncertów w pubach, klubach i kawiarniach. Zakopiańska Wiosna Jazzowa jest częścią United Europe Jazz Festival, który po raz pierwszy odbył się w maju 2004 r., kiedy do Unii Europejskiej przystąpiło 10 kolejnych państw, w tym Polska. Jest organizowany wspólnie z miastami partnerskimi z Węgier, Czech i Słowacji - w każdej miejscowości trwają lokalne festiwale. Imprezie w Zakopanem dodatkowo towarzyszy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Wehikuły dają swoisty koncert, przejeżdżając przez centrum miasta, a więc i miłośnicy tak alternatywnych brzmień, jak odgłos pracy starych silników znajdą w stolicy Tatr coś miłego dla ucha...