Tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę sięga początków istnienia sanktuarium, czyli 1382 r. W krótkim czasie klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych o zasięgu międzynarodowym. Przyjmuje się, że Jasna Góra zajmuje obecnie piątą pozycję w świecie wśród miejsc pielgrzymkowych (po Varanasi w Indiach, Mekce w Arabii Saudyjskiej, Lourdes we Francji i Rzymie we Włoszech).
Paulinów sprowadził na Jasną Górę w 1382 r. książę Władysław Opolczyk. Umieszczony w klasztorze cudowny obraz Matki Bożej od XV stulecia przyciągał wielką liczbę pątników, początkowo z różnych regionów Polski, później także z innych krajów Europy i świata. Dekoracja cudownego wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi w 1717 r. ostatecznie umocniła wyjątkową pozycję Jasnej Góry wśród innych sanktuariów religijnych świata.
Zespół klasztorny na Jasnej Górze jest najwyższej klasy obiektem zabytkowym i poza ogromnym znaczeniem religijnym, stanowi również unikalny zespół architektoniczny.
W skład kompleksu wchodzą m.in.:
Kaplica Matki Bożej z Obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus
Bazylika Jasnogórska
Zakrystia
Refektarz
Biblioteka
Wieża Jasnogórska
Kaplica Pamięci Narodu
Skarbiec
Sala Maryjna
Sala Rycerska
Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy-Gracza
Wały Jasnogórskie
Muzeum 600-lecia Jasnej Góry
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła Śląskie