Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bodzentynie zbudowano w latach 1440-52 na miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła Świętego Krzyża wzniesionego w 1380 roku, który spłonął podczas pożaru miasta w roku 1413. Fundatorem obecnego był kardynał Zbigniew Oleśnicki.
Kościół ma formę trójnawowej bazyliki z czteroprzęsłowym korpusem głównym oraz trójbocznym prezbiterium. Do jego północnej strony dobudowano zakrystię, a do południowej kruchtę, w której mieści się piękna tablica erekcyjna z fundatorem kościoła kardynałem Oleśnickim ofiarowującym jego miniaturę Matce Boskiej z Dzieciątkiem.
Renesansowy ołtarz główny wykonano w latach 1545-46 i zdobił on pierwotnie katedrę wawelską. W roku 1647 przeniesiono go do kolegiaty kieleckiej, z której ostatecznie trafił do Bodzentyna w pierwszej połowie XVIII wieku. Zdobią go dekoracje snycerskie oraz rzeźby św. Stanisława i Wacława, a w części centralnej obraz z roku 1547 Petrusa Venetusa przedstawiający Ukrzyżowanie.
Pierwotnie, od roku 1508 ołtarzem głównym bodzentyńskiego kościoła był gotycki Tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przypisywany Marcinowi Czarnemu - zięciowi Wita Stwosza. Tryptyk stoi obecnie w północnej nawie kościoła, a tuż przed nim gotycka, datowana na rok około 1430 rzeźba Pięknej Madonny.
Obecnie wnętrze kościoła prezentuje się bardzo ładnie po konserwacji niemal wszystkich jejelementów w latach 1996-2012.