Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Busko-Zdrój

Kościół cmentarny

Kościółek stoi na miejscu istniejącego tam wcześniej kościoła i jest najstarszym buskim zabytkiem zachowanym w niezmienionym kształcie. Znajduje się na zakręcie drogi prowadzącej do Pińczowa. Jest budynkiem o konstrukcji zrębowej, jednonawowym z niewielką zakrystią od północy i kruchtą od zachodu. Dach kościółka jest gontowy.

W środku można zobaczyć belkę tęczową, na której usytuowane są dwie rzeźby wyobrażające Matkę Boską i św. Jana. Pośrodku barokowych rzeźb znajduje się krucyfiks z wyciętym z blachy Chrystusem. Na stropie prezbiterium widać zachowane fragmenty późnobarokowej polichromii. W latach sześćdziesiątych XX wieku przeprowadzono kapitalny remont kościoła i zamieniono go na kaplicę przedpogrzebową, której opiekunkami były mieszkające w pobliżu siostry albertynki.

Do kościółka przylega niewielki, nieczynny obecnie cmentarz, gęsto porośnięty drzewami i krzewami. Można tu zobaczy, oprócz mniej lub bardziej zniszczonych nagrobków i żeliwnych krzyży, stellę grobową rodziny Rzewuskich, z której wywodził się założyciel buskiego kurortu – Feliks. Z południowo-wschodniego narożnika cmentarza rozciąga się widok na odległe pagórki w okolicach Winiar i Chotelka.

Opis uzupełnił: chris_pu 02-05-2013

Promocje w naszym sklepie

9,45 zł
9,45 zł
9,45 zł

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na